Tel: +421 903 240 801 | Email: info@anteaconsulting.sk
„Aj mozog potrebuje pravidelné fitko. Musí sa trénovať ako sval pomocou techník, ktoré posilňujú vytváranie nových neurónových spojení a ktoré dokážu zmeniť naše správanie a konanie,“ hovorí skúsená lektorka Jaroslava Vaculčiaková a v zásobe má overené rady, ako si môžete preprogramovať myslenie.
Revolúcia prichádza vtedy, keď niečo dlhodobo nefunguje, keď nie sme spokojní, cítime potrebu zmeny. Tento stav dlho trpíme, no jedného dňa pohár pretečie a povieme si DOSŤ! A zrazu príde búrka. Urobiť revolúciu v šatníku, vo vzťahu, v kariére, v spoločnosti chce odvahu, ale urobiť ju v hlave je ešte zložitejšie. Náš mozog totiž nemá rád zmeny a bráni sa im. Roky si v ňom pestujeme názory, presvedčenia, postoje, ktoré vychádzajú z nášho poznania, z detstva, zo školy, z toho, čo nám vštepovali rodičia, učitelia v škole, niektoré podvedomé vzorce správania dokonca dedíme po našich predkov. Žiaľ, mnohé nie sú pre nás užitočné a môžu nám ničiť život, zdravie, vzťahy či kariéru.
Zmeniť postoj a vnútorné nastavenie si vyžaduje naozaj revolúciu v mozgu a nie je to vôbec jednoduché. Postoje sú totiž vryté hlboko v našom podvedomí. Zmeniť a „vykoreniť“ ich si vyžaduje množstvo času, energie, úsilia, vedomostí a práce na sebe. No dá sa to. Vidím to na sebe aj na stovkách mojich klientov, ktorým zmena postoja jednoducho zmenila život. Začať môžeme tým, že sa pokúsime porozumieť lepšie nášmu mozgu, vedome pozorovať, čo nám celé dni beží hlavou, premýšľať nad svojimi myšlienkami, domienkami a nad tým, či sú pre nás užitočné.
Reziliencia aj NLP ponúkajú účinné techniky na preprogramovanie mozgu. NLP využívam viac pri individuálnej práci s klientmi, pretože NLP techniky dokážu meniť podvedomé programy klienta, hlbšie zakorenené traumy, vzorce či dokonca fóbie. Raz ku mne riaditeľ firmy poslal na koučing zamestnankyňu, ktorá bola niekedy veľmi šikovná a efektívna, no od istého času začala byť vystresovaná, nepríjemná, robila chyby, nevedela sa sústrediť a zadeliť si čas. Pri koučovaní som zistila, že problém je hlbšie. Pred časom potratila, nevedela sa s tým vyrovnať, a to sa prejavilo na jej výkonnosti. Pomohla som jej zmeniť postoj, prijať, čo sa stalo a o týždeň mi riaditeľ volal, že sa úplne zmenila a opäť je usmiata aj efektívna. Takéto zložitejšie techniky však ako samouk zvládne málokto. Existujú však aj techniky, ktoré človeka naučia premýšľať inak, pozitívnejšie. Výskumy hovoria, že reziliencia má až 40 percentný podiel na našom úspechu a šťastí.
Jedným z princípov reziliencie je, že nie je dôležité, čo sa deje, ale ako na to reagujeme. Často nevieme zmeniť vonkajšie okolnosti, ale vnútorný postoj áno. Obvykle nás totiž netrápi situácia samotná, ale nálepka, akú sme jej dali. Keď túto nálepku v mozgu zmeníme, budeme sa cítiť lepšie, ľahšie zvládať stres aj náročnejšie životné situácie, hoci sa daná situácia nezmení. Mala som krásnu mladú klientku, ktorá trpela nízkym sebavedomím. Keď sa za ňou muži obzerali, pretože sa im páčila, ona si to interpretovala tak, že niečo nie je poriadku, nevyzerá dobre, má škaredé šaty. Tie nepríjemné pocity nemala preto, že na ňu niekto pozeral, ale pre jej „vyfabulované“ domnienky a podvedomé vzorce. Sme to, čomu veríme. Výborná technika na zvýšenie sebavedomia je pomenovať 20 vecí, ktoré sa mi na sebe páčia. Skúste to a robte to pravidelne.
A práve o tom to je. Že na to zameriame svoj mozog, ktorý sa tým začne vedome a cielene zaoberať. Mojím klientom takéto zadania dávam pravidelne a naozaj to pomáha.
Život nie je vždy prechádzka ružovou záhradou, občas prináša náročné situácie. Môžeme stratiť prácu, ochorieť, zistiť, že nás podvádza partner, čeliť existenčným problémom, rozvádzať sa či stratiť niekoho blízkeho. To, ako to zvládneme, či nás to úplne položí alebo sa dokážeme postaviť na nohy a reštartovať, závisí od našej reziliencie. Preto na nej potrebujeme pracovať priebežne, aby nás podržala v ťažších časoch. A aj keď je všetko v poriadku, aby sme nerobili z „komára somára“, zbytočne sa nestresovali a viac si užívali život s nadhľadom a vnútorným pokojom.
Podľa výskumov sú ľudia z vysokou rezilienciou úspešnejší, šťastnejší, zdravší a dokonca žijú dlhšie ako tí menej rezilientní. Reziliencia pomáha nielen jednoduchšie a efektívnejšie zvládať stres, krízy a problémy, ale celkovo si viac užívať život, tešiť sa z maličkostí a zachovať si vnútornú rovnováhu aj za nepriaznivých vonkajších okolností. Zlepšuje celkovú kvalitu nášho súkromného aj pracovného života, naše vzťahy, fyzické aj duševné zdravie. Doslova učí umeniu žiť, pretože sme to v 21. storočí akosi zabudli.
Rezilienciu budujeme v štyroch oblastiach. Prvou je mentálna reziliencia (alebo odolnosť), pretože všetko začína v hlave, ale potrebujeme popracovať aj na tej emočnej, duševnej a fyzickej reziliencii. Sú to štyri piliere šťastného života, ktoré sa prepájajú. Ja som sa dlhé roky snažila schudnúť pár kíl všetkými možnými spôsobmi, cvičeniami, diétami, výživovými odporúčaniam. Nedarilo sa. A aj keď sa aj podarilo, dostavil sa klasický jojo efekt a bola som tam, kde predtým. Až keď som začala viac študovať, ako funguje mozog, uvedomila som si, že kde dávame pozornosť, tam to rastie. Keď chceme schudnúť, len sa sústreďujeme na jedlo, prepočítavame kalórie, riešime výživové tabuľky. Mne to absolútne nefungovalo, preto som zmenila som postoj k jedlu. Prestala som sa sústreďovať na chudnutie, začala som sa stravovať zdravšie, podľa princípov fyzickej reziliencie. Odrazu som bez akejkoľvek snahy a diét schudla niekoľko kíl a dostala sa na svoju ideálnu váhu. Už viac ako tri roky si ju udržiavam bez odopierania. Iba som sa začala stravovať zdravšie, robiť dlhšie prestávky medzi jedením, viac sa hýbem a počúvam svoje telo. Základné princípy, ktoré mi pomohli, učím v kurze Akadémie reziliencie.
Začala by som tým, že si začnem viac uvedomovať svoje myšlienky a to, na čo zameriavam pozornosť. Denne nám prebehne hlavou okolo 60 až 80 000 myšlienok. Ich kvalita ovplyvňuje kvalitu nášho života. Keď celý deň zameriavame pozornosť na negatívne správy, sledujeme negatívne relácie, stretávame negatívnych ľudí, všetko kritizujeme, sťažujeme sa na počasie či kolegov, pravdepodobne nám budú aj v hlave víriť negatívne myšlienky. Tie budú podnecovať v hlave ďalšie obavy, strach z budúcnosti. Človek je jediný tvor na planéte, ktorý sa obáva niečoho, čo sa nikdy nestalo.
Presne tak, a tieto scenáre nám podsúva mozog. Sú to obavy ako – nebudem mať z čoho zaplatiť účty, nezvládnem nový projekt v práci, partner ma opustí, ochoriem alebo sa zameriavame na minulosť. Príliš ju analyzujeme, vyčítame si, čo sa stalo, spôsobuje nám to stres, negatívne emócie, či dokonca depresie. Keď nemáme svoje myšlienky pod kontrolou, budeme pociťovať negatívne emócie, ktoré sú takmer podobné stavu, akoby sa to dialo reálne. Zbytočne si tým zhoršujeme kvalitu života a zdravia. Skúste sa zamyslieť nad tým, koľko času trávi váš mozog v minulosti, koľko v budúcnosti a koľko reálne žijete v prítomnosti?
Keď chceme prežiť šťastný a naplnený život, mali by sme čo najviac času tráviť v prítomnosti. Užívať si každý prítomný okamih, vnímať krásu okolo seba, robiť veci, ktoré nás bavia, sústrediť sa vedome na to, čo práve robíme. Nie tak, že pri tom hlava neustále „šrotuje“. Vnímať život všetkými zmyslami a vedome. Keď jem, tak sa sústredím na jedlo a vychutnávam si ho bez výčitiek a bez pozerania televízie alebo mobilu, keď sa prechádzam v prírode, všímam si krásu okolo seba, nemyslím na zajtrajšie povinnosti v práci a hádku s manželom. Ľudia v súčasnosti trávia extrémne veľa času v hlave alebo na mobiloch. Neustále premýšľame, namiesto toho, aby sme žili a vnímali svet okolo seba. Odpájame sa tým sami od seba a aj to je jednou z príčin neustále sa zhoršujúceho psychického zdravia ľudí. Mozog a premýšľanie nie sú vždy užitočné. Skúste každý deň aspoň pár minút sedieť, na chvíľu vypnúť myšlienky a plne sa sústrediť na seba a svoj dych. Ideálne so zatvorenými očami.
Preprogramovať mozog je tak trochu beh na dlhé trate. Keď niečo programujeme 40 rokov, nemôžme očakávať, že to zmeníme za týždeň. Chce to čas a trpezlivosť. Na školeniach vysvetľujem princípy a filozofiu reziliencie a to, ako zmeniť postoj. Tiež učím jednoduché techniky, ktoré keď používame, zmena sa určite dostaví. Niekedy ma ľudia počúvajú a odrazu im niečo „doklapne“, zažijú ten aha moment. Na úrovni mozgu sa vytvorí nové neurónové spojenie, ktoré pomáha pochopiť hlbšie súvislosti a zmeniť rýchlejšie svoje správanie.
Presne. Náš mozog je plastický a počas celého života sa dokáže meniť. Väčšinou ale zmena myslenia trvá dlhšie a vyžaduje si pravidelný tréning, ako keď trénujeme fyzické svaly. Ideálny stav je, keď dokážeme zmeniť vnútorný postoj na podvedomej úrovni a zároveň každý venujeme aspoň pár minút technikám, ktoré si vyberieme. Týmito opakovanými technikami vytvárame a posilňujeme v mozgu vytváranie nových neurónových spojení, ktoré následne menia naše správanie a konanie. Keď chceme posilniť pozitívne nastavenie mysle, odporúčam si každý deň povedať 3 pozitívne veci. Postupne sa tým bude meniť štruktúra našej neurónovej siete v mozgu a my začneme vnímať veci inak a budeme pozitívnejšie naladené.
Keď sa ráno ocitnete v zápche, váš postoj môže byť, že sa rozčuľujete, nadávate a stresujete, že prídete neskoro do práce. Negatívne emócie škodia vám aj ľuďom okolo. Rezilientný prístup je, že prijmete, že ste v zápche, lebo to aj tak v danej chvíli nezmeníte. Zostanete vyrovnaná, zhlboka sa niekoľkokrát nadýchnete a sústredíte sa na svoj dych. Poviete si, že každá zápcha sa raz pohne. Môžete zavolať do práce, ospravedlniť sa a využiť čas napríklad na počúvanie zaujímavého podcastu, audioknihy alebo si vybaviť telefonát. Prípadne si povedať, čo môžete zajtra urobiť inak, aby ste sa zápche vyhli.
Prvotnou funkciou mozgu nie je robiť nás šťastnými, ale chrániť pred nebezpečenstvom. Preto sa prirodzene zameriava viac na negatíva ako na pozitíva, no dá sa trénovať ako sval. Kto chce mať tehličky na bruchu, nestačí mu cvičiť raz mesačne, aj mozog potrebuje pravidelné fitko. Skvelá a jednoduchá technika – povedzte si každý večer pred zaspávaním tri pozitívne veci, ktoré ste zažili. Že ste sa stretli na káve s priateľkou, kolega vám pochválil šaty, dieťa dostalo dobrú známku v škole. Postupne naučíte mozog zameriavať pozornosť na pozitíva a budete sa cítiť lepšie.
Ale funguje. Viem to potvrdiť na vlastnom príklade. Niekedy som aj ja bola vystresovaná a negatívne zameraná. Mozog mi neprestajne produkoval obavy, strachy o deti, nechcela som im dovoliť ísť samým ani do školy alebo na ulicu, veď čo keby sa im niečo stalo? Keď mi dieťa nezdvihlo telefón, hneď som si predstavila ako leží niekde v nemocnici rozbité. Nič z toho sa, našťastie, nikdy nestalo no ja som sa zbytočne stresovala a prežívala negatívne pocity, akoby sa to reálne dialo. A raz som si povedala, že takto už žiť nechcem. Vďaka technikám reziliencie som začala viac kontrolovať svoje myšlienky a zmenila som postoj a uvedomila si jeden zo základných princípov reziliencie, že všetko je tak, ako má byť. Keď sa má niečo stať, tak sa stane a budeme to riešiť potom. Mozog má obrovskú silu, preto by sme si mali uvedomovať a kontrolovať, na čo myslíme a čomu dávame svoju pozornosť. Kvalita našich myšlienok ovplyvňuje celkovú kvalitu života aj vzťahov.
Keď máme v hlave chaos, neporiadok, negatívne myšlienky, vzorce, traumy, strachy, ako môžeme byť šťastní, spokojní a vyrovnaní? V prvom rade sa potrebujeme upokojiť a prijať situáciu, v ktorej sme sa ocitli. Prijať neznamená milovať danú situáciu, no uvedomiť si, že nič v živote sa nedeje náhodne a každá situácia a každý človek, ktorý nám prišiel do života, nás má niečo naučiť. Až keď to pochopíme, môžeme sa rozhodnúť podľa techniky reziliencie Zmeň, odíď alebo prijmi. Najhoršie pre psychické zdravie je zostávať v situácii, v ktorej trpíme, cítime bezmocnosť a nič s tým nerobíme. Buď teda zmeníme prácu alebo partnera alebo zmeníme vnútorný postoj a uvedomíme si aj pozitívne aspekty danej situácie a ochotu zmeniť sa a pracovať na sebe. Často sa totiž stane, že keď sa zmeníme my, zmení sa k lepšiemu aj partner alebo dostaneme povýšenie v práci. Umením je počúvať svoje srdce a intuíciu, nielen mozog a urobiť správne rozhodnutie. Keď príliš rýchlo meníme partnerov alebo prácu, utekáme od problémov a nepochopíme, čo nás majú naučiť, život nám môže priniesť nových partnerov alebo prácu, ktorí budú ešte horší ako tí predtým. Úplne presný návod neexistuje, lebo každá životná situácia je iná. V kurzoch reziliencie učím množstvo techník a každý z nich môže vybrať to, čo práve potrebujete.
Čím viac človek na sebe pracuje, tým je schopnejší zvládať takéto situácie aj sám. Ja som vytvorila online kurz Akadémia reziliencie, v rámci ktorého učím jednoduché techniky, vďaka ktorým dokáže byť človek sám sebe psychológom. Samozrejme, pri náročnejších životných problémoch určite psychológ, kouč alebo terapeut pomôže a môže proces urýchliť. Aj ja pracujem s klientmi aj individuálne, no snažím sa ich naučiť techniky a nástroje, ktorými si vedia pomôcť aj sami. Lebo v súčasnosti sa duševné zdravie ľudí neustále zhoršuje, na termín k psychológovi sa čaká aj mesiace a klasická psychológia už nedokáže efektívne riešiť psychické problémy dnešnej doby. Preto sa potrebujeme vrátiť sami k sebe, naučiť sa zvládať naše myšlienky, emócie, rozumieť nášmu telu a duši, zmeniť celkový životný štýl a reziliencia je ucelený koncept, ktorý v tom môže pomôcť. Stala sa novou superzručnosťou človeka 21. storočia, ktorý chce prežiť šťastný, úspešný a naplnený život v dobrom fyzickom aj psychickom zdraví.
Náš mozog nám niekedy „klame“, filtruje a interpretuje si informácie z vonkajšieho sveta tak, aby mu zjednodušene povedané „zapadali“ do neurónovej siete, teda do našej „mapy sveta“. Tá je vlastne našou interpretáciou reálneho sveta a môže spôsobiť, že prehliadneme zásadné informácie o situácii a vyhodnocujeme aktuálne situácie podľa predchádzajúcich skúseností, podvedomých vzorcov, programov alebo myšlienkových pascí, ktoré máme naprogramované v podvedomí bez toho, aby sme si to uvedomovali. Povedzme, že žena má vzťah s mužom, ktorý si ju vôbec nezaslúži. Klame ju, zavádza, lenže jej mozog ho dookola ospravedlňuje. Keď je týždeň nezavolá, tak si nahovára, že má asi veľa práce, že stratil mobil alebo jej číslo. Náš mozog si s nami niekedy robí, čo chce a skresľuje informácie. Prispôsobuje si realitu podľa našej „mapy sveta“, podľa toho, čomu veríme, má tendenciu nás zavádzať a klamať. Mozog je výborným sluhom, no veľmi zlým pánom. Preto mu treba porozumieť a uvedomovať si, ako premýšľame. Nerobiť si zbytočné domienky, ani pozitívne ani negatívne. Byť konštruktívne a realisticky optimistický a kriticky myslieť, to sú zručnosti reziliencie.
Jednou z jednoduchých a účinných techník je technika vďačnosti. Každé ráno, keď sa zobudíte, povedzte si 3 veci, za ktoré ste vďační. Vďačnosť je jedna z najpozitívnejších a nepodmienených emócií. Je toľko vecí, za ktoré môžeme byť vďační a vôbec si ich neuvedomujeme. Často sa spamätáme, až keď ich stratíme. Dnes sa ľudia nedokážu tešiť iba tak, zamieňame si radosť s krátkodobým potešením. Kúpime si novú vec, chvíľu sa z nej tešíme a potom prázdno. Zasa hľadáme zážitky, ktoré nás krátkodobo potešia. Ale ak si začneme uvedomovať, čo všetko máme a za čo všetko môžeme byť vďační, budeme sa cítiť lepšie aj bez nových topánok, kabelky alebo auta. A tento pocit nevyprchá, je to vnútorné nastavenie, ktoré každodenným tréningom posilňujeme. Hovorí sa, že ľudia, ktorí sú vďační aj za maličkosti, dostanú od života viac.
Zdroj: časopis EMMA 9/2024