Tel: +421 903 240 801 | Email: info@anteaconsulting.sk

EMMA: Máte nízke sebavedomie? Čo s tým?

Každý človek si niekedy neverí. To je normálne. Keď má však niekto také nízke sebavedomie, že ho to v živote brzdí a obmedzuje, treba s tým niečo robiť.

Sebavedomie totiž nedostane každý do vienka automaticky. Samozrejme, niektorí ľudia sú prirodzene sebavedomejší a niektorí menej. Závisí to od mnohých faktorov. Málokto si však uvedomuje, že základom sebavedomia je SEBAPOZNANIE.

Základom sebavedomia je sebapoznanie

Sebapoznanie znamená poznanie svojich silných a slabých stránok, svojich talentov, schopností, správania, emočných prejavov. Ten, kto pozná sám seba a vie, v čom je dobrý a v čom nie, vie reálne zhodnotiť svoje možnosti. Preto si viac si verí, a to mu automaticky dodáva sebavedomie.

Cez sebapoznanie môžeme zvyšovať svoje sebavedomie. Keď sa poznáme, vieme, aké sú naše silné a slabé stránky, vieme ako na sebe pracovať a kam až siahajú naše možnosti. Sebapoznanie je základným predpokladom úspechu, sebavedomia a osobnostného rastu každého človeka.

A ako ste na tom Vy? Poznáte svoje silné a slabé stránky? Ak nie, môžete si vypracovať test typológie osobnosti DiSC a ten Vám ich odhalí. Viac info tu.

Chcem spoznat svoje silne a slabe stranky

Sebavedomie je stav mysle

Naše sebavedomie prirodzene ovplyvňuje to, ako vyzeráme, aké máme schopnosti, zručnosti, vzdelanie, z akého sociálneho prostredia pochádzame, akými ľuďmi sme obklopení v neposlednom rade, čo všetko máme a čo si môžeme dovoliť.

Málokto si však uvedomuje, že toto sú iba externé faktory a v skutočnosti sebavedomie pochádza z nášho vnútra. Je to vlastne STAV MYSLE. Keď si ja vnútorne neverím, ani ľudia okolo mi neuveria.

Svet je naším zrkadlom. Keď si neverím, neuveria mi ani ľudia okolo. Krásne to vystihuje film „Som sexy“. Ak ste ho nevideli, určite si ho pozrite! Opisuje názorne to, že každá žena je taká krásna ako sa sama vidí. A presne tak ju potom vníma aj jej okolie.

Je sebavedomie vrodené?

To, ako sa nám v živote darí, ovplyvňujú z jednej tretiny naše gény, z jednej tretiny výchova a prostredie a z jednej tretiny to, ako na sebe pracujeme. Čiže aj keby nám gény a prostredie neboli naklonené, vždy máme 33% šancu zmeniť to.

Keď sa na to pozrieme z pohľadu sebavedomia, tak pri narodení dostávame v génovej výbave určitú predispozíciu na to, či a do akej miery budeme sebavedomí. Zjednodušene povedané, niektorí ľudia sa rodia s prirodzene vyšším sebavedomím, iní s nižším. To je tá prvá tretina. Pozitívne je, že máme aj ďalšie 2 tretiny.

Vplyv prostredia na naše sebavedomie

Druhá tretina, ktorá nás ovplyvňuje, je prostredie, zážitky a skúsenosti. V mojej praxi som sa viackrát stretla s ľuďmi, ktorí podľa DiSC typológie majú prirodzený potenciál byť sebavedomí, ale niečo ich brzdí. Stáva sa to v tých prípadoch, keď od malička boli ovplyvnení výchovou alebo keď mali v živote negatívnu skúsenosť, ktorá ich podvedome blokuje, alebo až traumatizuje.

Ako príklad vplyvu výchovy môžem uviesť klientku, ktorá bola prirodzene dominantná a sebavedomá. Jej otec bol až despotický dominant a vždy, keď sebavedome prejavila svoj názor, ju uzemnil. Postupne sa teda sťahovala, jej sebavedomie začalo klesať a prestala si veriť postupne vo všetkých oblastiach. To je dlhodobý vplyv prostredia alebo výchovy.

Niekedy stačí aj menší nepríjemný zážitok, ktorý môže mať neskôr obrovský vplyv na naše sebavedomie. Keď bol jeden z mojich klientov malý, učiteľka ho v škole vyvolala. Keďže nedával pozor, odpovedal zle a všetci sa mu smiali. Po rokoch sa mu tento zážitok vyplavil z podvedomia a začal mať strach z prezentovania, dokonca sa začal zakoktávať. Bol v manažérskej pozícii a výrazne mu to komplikovalo kariérny postup.

Tu sa jedná sa o myšlienkové vzorce a traumy z minulosti, ktoré nám dokážu značne skomplikovať život. Dajú sa riešiť individuálne špeciálnymi koučingovými technikami, ktorými dokážeme preprogramovať negatívne zážitky z minulosti tak, aby na nás nemali viac negatívny vplyv.

Keď na sebe „makáte“, vaše sebavedomie rastie

A tá tretia tretina, ktorá ovplyvňuje náš život, je práca na sebe, vzdelávanie, učenie, osobnostný rozvoj. Táto časť má tiež obrovský vplyv na naše sebavedomie. Keď totiž niečo nevieme, logicky máme v tej oblasti neistotu a chýba nám sebavedomie. Aj ja keď idem trénovať úplne novú trému alebo riešim niečo, v čom „ nie som odborne doma“, mám nižšie sebavedomie ako v oblastiach, v ktorých mám bohaté teoretické aj praktické vedomosti. Preto je dôležité neustále sa učiť a pracovať na sebe.

Často sa stáva, že ľudia s nižším sebavedomím obdivujú tých s vyšším sebavedomím, no často si neuvedomujú, koľko je za tým driny a sebazapierania. Keď sme v niečom dobrí, dvíha nám to sebavedomie. No byť v niečom dobrí stojí často veľa námahy a úsilia. A to je tá tretia tretina, ktorú si musíme „odmakať“. Takže aj ľudia s prirodzene nižším sebavedomím sa môžu stať sa sebavedomejšími, keď na sebe zapracujú.

Správne mentálne nastavenie

Mimoriadne dôležité je aj mentálne nastavenie. To je základom každého úspechu. Na školeniach reziliencie čím množstvo princípov a techník ako pracovať so svojím mozgom. Je to dlhodobá záležitosť. Ako príklad si predstavte dve možnosti.

Prvá je, že si mladá manažérka pred poradou predstavuje, ako je tam najmladšia, ako vie menej ako ostatní a ako ju budú všetci ignorovať a prípadne sa vysmejú jej nápadu. Alebo si skrátka povie pred poradou 3 veci, v ktorých je dobrá, svoje silné stránky a ako jej v minulosti pomohli, keď sa potrebovala prejaviť.

Potom si môže vnútorne povedať, že cieľom je aspoň skúsiť vyjadriť názor a bez ohľadu na to, aká bude reakcia, je úspechom je, že to skúsila. A aj keby jej názor nezaujal, dostane spätnú väzbu, aby sa posunula ďalej. A na budúce to skúsi znova. V ktorom prípade si myslíte, že porada dopadne lepšie?

sebavedomie chcem sa dozvediet viac o reziliencii

Sebavedomí ľudia nepotrebujú vyskakovať z každej konzervy

Treba si ale uvedomiť si, že človek, ktorý je prirodzene utiahnutý introvert – šedá myška, sa málokedy dokáže premeniť na parketového leva, z ktorého sebavedomie vystreľuje ako ohňostroj. Toto podľa mňa ani nie je cieľom. Každý by sa mal posúvať v rámci toho, čo je mu prirodzené.

Sebavedomie introverta môže zvýšiť už iba uvedomenie, že nepotrebuje vyskakovať z každej konzervy ako jeho kamarát. Je skrátka iný a je tak sám sebou. Môže postupne na sebe pracovať a zvyšovať svoje sebavedomie, aby ho to v živote nebrzdilo. Môže sa inšpirovať prirodzene sebavedomými ľuďmi. Keď sa ale bude snažiť vyrovnať sa im, nemusí sa mu to nikdy podariť. A to by znamenalo, že bude so sebou stále nespokojný a to bude jeho sebavedomie iba znižovať.

Nemýľte si sebavedomie s egom

Tiež si treba uvedomiť, že sebavedomie môže pre každého znamenať niečo iné. Mnohí ľudia si ho zamieňajú s egom. Napríklad vnútorne sebavedomý človek na seba ani nepotrebuje upozorňovať a dokáže byť pokorný. Niektorí ľudia, ktorých okolie považuje za sebavedomých, sú vystatovační, pyšní a často ich ovláda ego. Ľudia s vysokým sebavedomím potrebujú často popracovať na pokore. Chad Tan to vyjadril krásne: „Skutočne sebavedomý človek dokáže byť v istej chvíli vysoký ako hora a v inej nenápadný ako zrnko piesku“. A to je umenie.

Zdravo sebavedomý človek neznižuje sebavedomie iným

Niekedy tiež platí, že čím nižšie sebavedomie človek má, tým viac potrebuje na seba upozorňovať a „kamuflovať“ to drahými značkami a vecami. Nedajte sa preto zmiasť, neporovnávajte sa a zostaňte sami sebou. Keď sa vás niekto snaží podceniť alebo ponížiť, obvykle je to prejav jeho vnútorných problémov a s vami to nemá nič spoločné. Skutočne a zdravo sebavedomý človek si nepotrebuje zvyšovať sebavedomie tým, že ho iným znižuje. Keď s vami niekto tak jedná, povedzte si, že je to jeho problém a vnútorne nízke sebavedomie má vlastne on a nie Vy

Ako si zvýšiť sebavedomie

Pre tých, ktorí pri rozdávaní sebavedomia stáli v nesprávnom rade, platí, že sebavedomie si môžete zvýšiť, no je to beh na dlhé trate a musíte na sebe zamakať. Odporúčam každý deň praktizovať techniky na zvyšovanie sebavedomia.

Na školeniach emocionálnej inteligenciereziliencie ich učím viac a osvojujeme si ich postupne.

sebavedomie chcem pracovat na svojej reziliencii

Keď raz urobíte nejakú techniku a očakávate, že zo šedej nesebavedomej myšky bude z Vás nasledujúce ráno sebavedomý super hrdina alebo hrdinka… to asi nepôjde… Iba ak vo filme. Takže všetko je vo Vašich rukách!

Na otázky o sebavedomí som odpovedala aj v článku v mesačníku EMMA Jún 2021. Celý článok si môžete prečítať tu.

sebavedomie článok Emma sebavedomie článok Emma str 3