Tel: +421 903 240 801 | Email: info@anteaconsulting.sk
Svet je naším zrkadlom. Keď sa my usmievame, aj život sa bude usmievať na nás. Pozitívne myslenie nás učí hľadať pozitíva a riešenia aj v negatívnych situáciách. Hovorí Jaroslava Vaculčiaková, ktorá sa venuje koučingu a tréningom v oblasti komunikácie, osobného a profesionálneho rozvoja.
Nie je stále opakované „Myslite pozitívne“ iba frázou?
Pozitívne myslenie určite nie je iba prázdna fráza. Schopnosť pozitívne myslieť je základom šťastného, úspešného a vyváženého života. Odpovedzte si samy kedy sa cítite lepšie? Keď sa na svet pozeráte ružovými alebo čiernymi okuliarmi? V živote nás každý deň stretávajú príjemnejšie aj nepríjemnejšie zážitky, výzvy, denne riešime množstvo problémov či konfliktov. Pozitívne myslenie nám pomáha zvládať ich čo najlepšie a bez vážnejšieho vplyvu na naše fyzické či psychické zdravie. Pozitívnemu učeniu sa dá naučiť, ale nie je to jednoduché a nejde to okamžite. Spomínam si na moje začiatky. Z každej strany som počúvala lektorov, spíkrov, koučov a čítala som v múdrych knihách, že treba myslieť pozitívne. Keď som sa ich opýtala, ako to mám robiť, nepovedali mi nič konkrétne. Odpoveď na to, ako pozitívne myslieť, som dostala až na NLP kurze v Londýne. Vďaka NLP som pochopila mnoho základných predpokladov, ktoré sú potrebné k pozitívnemu mysleniu.
Čo je to NLP a ako nám pomáha na ceste za šťastnejším životom?
NLP alebo Neuro Lingvistické Programovanie je nový vedný odbor, ktorý pomáha ľuďom dosahovať výnimočné výsledky v každej oblasti života. Pôvodne vznikol ako terapeutická metóda, ale vďaka skvelým výsledkom sa začal postupne využívať v športe, v biznise, či v politike. Neuro oblasť pracuje s ľudským myslením, lebo spôsob, akým premýšľame vytvára našu realitu. Ako hovorí môj obľúbený citát od Henryho Forda: „Či už si myslíte, že môžete alebo si myslíte, že nemôžete, stále máte pravdu.“ Jednoducho povedané, akú objednávku si v hlave vytvoríte, takú vám potom život naservíruje. Druhým pilierom NLP je Lingvistika. NLP učí, ako komunikovať naozaj efektívne, aké slová majú väčšiu silu a ako tým, čo hovoríme a vyjadrujeme sa ovplyvňujeme kvalitu svojho života či vzťahov. Tretia časť NLP je Programovanie. Hovorí, že náš mozog je najvýkonnejší počítač na svete. Vďaka účinným technikám dokážeme preprogramovať to, čo nás v živote brzdí a obmedzuje – traumy, fóbie, negatívne skúsenosti a zážitky z minulosti. Dokážeme sa naprogramovať na úspech a na pozitívne myslenie nielen na vedomej, ale aj na podvedomej úrovni. A v tom je NLP výnimočné. Keď teda chcete, aby sa vám v živote diali pozitívne veci, pracujte na sebe, myslite pozitívne a buďte pozitívnym príkladom a inšpiráciou pre ostatných. A nezabúdajte, život je vaším zrkadlom:)
Čo môžeme robiť, aby sme sa cítili čo najviac pozitívne?
Najskôr treba pochopiť, že náš mozog funguje na vedomej aj na podvedomej úrovni. Cieľom je zosúladiť vedomú a podvedomú časť mozgu. Často sa stáva, že ľudia myslia pozitívne iba na vedomej úrovni, ale ich podvedomie je stále negatívne a nevedia s tým nič urobiť. Presviedčajú sa, že všetko je v poriadku, že majú svoje emócie pod kontrolou, že sú „nad vecou“. Pokiaľ situáciu alebo negatívne emócie nespracujú aj na podvedomej úrovni, dôsledkom sú z dlhodobého hľadiska vážne fyzické a psychické ochorenia, depresie a pod. V našom podvedomí si totiž uchovávame ako v dlhodobej pamäti všetky zážitky, traumy a situácie z minulosti. Z nich si následne vytvárame tzv. vzorce správania, o ktorých vedome nevieme, ale ktoré zásadne ovplyvňujú celý náš život. Naše podvedomie vyhodnocuje súčasnosť na základe minulých skúseností, čo nemusí byť vždy užitočné. Mnoho ľudí potom dookola opakuje tie isté chyby v profesijnom aj v súkromnom živote. Treba sa preto zbaviť negatívnych záťaží, strachov a fóbií z minulosti, ktoré nás brzdia v ďalšom rozvoji a bránia nám v pozitívnom myslení. Vďaka NLP technikám dokážeme s týmito vecami veľmi efektívne pracovať, vytiahnuť ich z podvedomia a zneutralizovať.
AKO SI ZACHOVAŤ VNÚTORNÚ ROVNOVÁHU?
ČASOPIS LENNA, Február 2017